top of page

Juraj Hollý - tenor


Tomáš Juhás - tenor

Už ako študent VŠMU v Bratislave sa tenorista Juraj Hollý presadzoval na medzinárodnej scéne, kde pôsobí dodnes. V roku 2010 získal na Medzinárodnej speváckej súťaži Hans Gabor Belvedere vo Viedni mimoriadnu cenu, ktorá mu zabezpečila kariérny debut vo Viedenskej Kammeroper v roli Gernanda v Haydnovej opere Opustený ostrov. Nasledovali víťazstvá na Medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch, na Mozartovej súťaži v Prahe, a finále Medzinárodnej speváckej súťaže Pietra Antonia Cestiho v Innsbrucku.


Po ukončení štúdia na VŠMU v roku 2012 pokračovali kroky Juraja Hollého do nemeckého Kolína nad Rýnom, kde sa úspešne uchádzal o miesto v opernom štúdiu. Tu sa publiku predstavil ako Ferrando v Mozartovych Cosí fan tutte, Princ v E. Wolf-Ferrariho Popoluške, či Seppel v opernej rozprávke der Räuber Hotzenplotz. Nasledujúcu sezónu prijal angažmá v opere Koblenz, kde počas troch sezón stvárňoval všetky hlavné tenorové role, medzi inými Nemorino (G. Donizetti: Nápoj lásky), Tamino (W. A. Mozart: Čarovná flauta), Gróf Almaviva (G. Rossini: Barbier zo Sevily) či Roderick Usher (Ph. Glass: The house of Usher). Sezóna 2017/2018 znamenala prestup na sever Nemecka do mesta Lübeck, kde zožal veľký úspech najmä ako Gróf Almaviva v Rossiniho Barbierovi zo Sevily, Cassio vo Verdiho Otellovi a Labuť v scénickom prevedení Orffovej Carmina Burana. Sezónu ukončil ako hosť v Národnom divadle v Mannheime v roli Dona Ottavia v opere Don Giovanni od W. A. Mozarta. Od sezóny 2018/2019 sa Juraj po úspešnej premiére spomínaného Dona Giovanniho stal členom ansámblu Národného divadla v Mannheime. Tu sa mu k dnešnému dňu podarilo debutovať v roli Vojvodu vo Verdiho opere Rigoletto, ďalej ako Princ v Prokofievovej Láske ku trom pomarančom, či Ernesto v Donizettiho komédii Don Pasquale.


Okrem toho hosťoval v operných domoch v Českej republike (Praha, Brno, Ostrava), Holandsku (Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven, Groeningen), Belgicku (Alden Biesen) či dokonca Bielorusku (Minsk). Spomeňme aj turné po Japonsku s Národným divadlom Praha, kde sa Juraj v roli Tamina v Mozartovej Čarovnej flaute predstavil vo viacerých japonských mestách (Tokio, Osaka, Nagano). V Slovenskom národnom divadle sa predstavil ako Gróf Almaviva, Don Ottavio, Ferrando, či Tamino. V Košiciach debutoval v titulnej role Roberto Devereux v rovnomennej Donizettiho opery Roberto Devereux.


Najbližšie ho čaká rola Vojvodu vo Verdiho Rigolettovi, Pastier v Szymanowského Kráľovi Rogerovi, či Percy v Donizettiho Anne Bolene.

コメント


Umelci
bottom of page