Umelci

Jana Bernáthová


Jana Bernathova sopran

Jana Bernáthová - rodáčka a čestná občianka mesta Vrbové - je sólistkou Opery Slovenského národného divadla v Bratislave. Študovala na Konzervatóriu (pod vedením Jarmily Smyčkovej) a na VŠMU v Bratislave u prof. Magdalény Blahušiakovej, s ktorou spolupracuje dodnes.

Debutovala (ešte pod dievčenským menom Jana Juríčková) roku 1999 ako Blonda v Mozartovej opere Únos zo Serailu. Odvtedy na scéne SND úspešne stvárnila rad postáv ako Donizettiho Adinu (Nápoj lásky), Luciu (Lucia di Lammermoor), Mariu (Dcéra pluku), Verdiho Gildu (Rigoletto), Oscara (Maškarný bál), Musettu (Puccini – Bohéma), Smetanovu Barču (Hubička), J. Straussovu Adelu (Netopier), R. Straussovu Zerbinettu (za túto postavu získala i ocenenie FO).

Z mozartovských postáv treba spomenúť Zerlinu (Don Giovanni), Zuzanku (Figarova svadba), Servigliu (La clemenza di Tito), Despinu (Cosi fan tutte) Kráľovnú noci (Čarovná flauta) – s touto postavou sa pravidelne prestavuje na scénach v Českej republike, v Japonsku i v Nemecku.

V ostatných sezónach ju môžete vidieť v SND ako Mozartovu Kráľovnú noci, Zerlinu, Despinu, Pucciniho Musettu, Halevyho Eudoxiu, Straussovu Adelu... či v detských projektoch opery.

Srdcia detského diváka si v SND získala ako Topolienko , či Víla Amálka a čarodejník Vincko v rozprávkových operách slovenského skladateľa Milana Dubovského.

Pravidelne hosťovala v Prahe, v Brne , v Ostrave, účinkovala na viacerých zahraničných operných festivaloch v titulných postavách ako Kráľovná noci, Adina, Gilda, Olympia - Česko, Nemecko, Švajčiarsko, Cyprus...

Venuje sa koncertnej činnosti – pravidelne spolupracuje so Speváckym zborom mesta Bratislavy pod vedením pána dirigenta Holáska: Carl Orf - Carmina Burana, Camille Saint-Saen – Vianočné oratórium, omše Haydn, Mozart, Beethoven...

Od roku 2015 pôsobí pedagogicky na Konzervatóriu v Bratislave.