Umelci

Edita Gruberová

„Edita Gruberová, ovenčená prívlastkami „kráľovná koloratúry“ či „Diva divissima“, je fenoménom operného sveta. Vokálne umenie pre ňu predstavuje celoživotné poslanie i vnútorné naplnenie. Svoje umelecké zásady a ciele, ktorých sa neochvejne drží, dokáže veľmi presvedčivo a konkrétne pomenovať.

Nepotrebuje prikrášľovanie: všetko, čo chce vyjadriť, vkladá do svojich operných postáv a piesňových recitálov.

Svoju medzinárodnú kariéru odštartovala rolou Zerbinetty vo Viedenskej štátnej opere pod taktovkou K. Böhma. Predstavila sa na všetkých významných svetových operných scénach (Teatro alla Scala v Miláne, Royal Opera House Covent Garden v Londýne, Metropolitná opera v New Yorku, operné domy vo Viedni, Berlíne, Hamburgu, Mníchove, Paríži, Zürichu, Neapole, Florencii, Madride, Barcelone, Tokiu, atď.). K jej najvýraznejším operným postavám patria Zerbinetta, Lucia di Lammermoor, Konstanze, Gilda, Rosina či Norma. V posledných rokoch fascinuje divákov interpretáciou Donizettiho troch tudorovských kráľovien – Annou Bolenou, Mariou Stuardou a Alžbetou I. z opery Roberto Devereux. Je držiteľkou mnohých ocenení, napr. Herbert von Karajan Musikpreis, Sir Lawrence Olivier Award, Bellini d‘Oro, Franco Abbiati Price a i., nositeľkou titulu rakúskej a bavorskej „Kammersängerin“ a množstva ďalších vyznamenaní. Účinkovala s najvýznamnejšími svetovými dirigentmi a orchestrami. Nahrávala pre Nightingale Classics, EMI, Deutsche Grammophon, Decca, Teldec a Philips. Okrem opery sa venuje aj interpretácii piesní, najmä nemeckých autorov. V roku 2018 oslávuje 50. výročie svojho účinkovania."

Z vystúpení Edity Gruberovej na Slovensku po roku 1989: 1991 komorný spevácky koncert v SF; 1997 koncert operných árií (SF, dir. Ondrej Lenárd); 2003 koncert operných árií (SF, dir. Friedrich Haider, v rámci festivalu BHS); 2005 koncertné uvedenie Donizettiho opery Roberto Devereux (SF, dir. Friedrich Haider, BHS); 2009 koncertné uvedenie Belliniho opery Norma (SF, dir. Oliver Dohnányi, BHS); 2011 vystúpenie so SFZ v Dóme sv. Martina (dir. Blanka Juhaňáková, BHS); 2011 koncertné uvedenie Donizettiho opery Lucrezia Borgia (SF, dir. Andriy Yurkevych, BHS); 2014 koncert operných árií a zborov (SF a SFZ, dir. Peter Valentovič, BHS); 2016 komorný piesňový recitál v SND (Peter Valentovič - klavír; v rámci festivalu Viva Musica!)