Umelci

Richard Šveda


sveda, vianocny koncert, 2018

Barytonista Richard Šveda študoval operný spev na Konzervatóriu v Bratislave. V štúdiu pokračoval na Kunstuniversität v rakúskom Grazi a svoje spevácke umenie si zdokonaľoval na medzinárodných speváckych kurzoch pod vedením Petra Dvorského, Deborah Polaski, Franza Grundhebera, Borisa Statsenka, Davida Syrusa, Zlatice a Dagmar Livorovej.

Úspešne sa presadil na mnohých medzinárodných speváckych súťažiach doma aj v zahraničí – Medzinárodná spevácka súťaž A. Dvořáka v Karlových Varoch, Medzinárodná súťaž M. Schneidra-Trnavského v Trnave, Concurso Internacional de Canto Tenor Francisco Viñas v Barcelone, Hans Gabor Belvedere vo Viedni či Emmerich Smola Förderpreis v nemeckom Baden-Badene.

Od sezóny 2010/2011 je Richard Šveda sólistom Deutsche Oper am Rhein v nemeckom Düsseldorfe, kde úspešne stvárňuje mnoho hlavných i vedľajších postáv. Jeho ťažiskovým repertoárom sú postavy z Mozartových opier – Guglielmo (Così fan tutte), Papageno (Čarovná flauta), s ktorým už ako 22-ročný debutoval v Štátnej opere v Prahe a neskôr sa s touto postavou predstavil aj viedenskému publiku vo Viedenskej Volksoper. Na domácej scéne v Düsseldorfe stvárňuje Grófa Almavivu vo Figarovej svadbe, ale aj titulnú rolu Dona Giovanniho, s ktorou pravidelne hosťuje aj v Stavovskom divadle v Prahe.

Okrem účinkovania v Mozartových operách možno Richarda Švedu vidieť a počuť ako Marcella a Schounarda v Pucciniho Bohéme, pána Flutha vo Veselých paničkách Windsorských, Scharplessa v Madama Butterfly, aj ako Dr.Malatestu v Donizettiho opere Don Pasquale. K jeho úspešným javiskovým a koncertným vystúpeniam patria účinkovania v Gran Teatro del Liceu v Barcelone, Bolshoi Theatre v Moskve, Operà Comique Paríž, Grand Theatre Shanghai, Semperoper Drážďany, Volksoper Viedeň, Aalto-Musiktheater Essen, Concertgebouw Amsterdam, Musikverein Wien, Prinzregententheater Mníchov.

Od roku 2014 Richard Šveda koncertuje po boku svetoznámej Edity Gruberovej v rámci jej projektu podporujúceho mladých talentovaných umelcov.