Umelci

Teo Gertler - husle


teo gertler

Teo Gertler je vo svojich 11 rokoch laureátom desiatky významných medzinárodných súťaží huslistov. Na medzinárodnej scéne debutoval ako 8 ročný (v roku 2016) vo finále 17. medzinárodnej súťaže mladých hudobníkov Luskáčik, kde získal druhú cenu. V septembri 2018 Teo získal cenu Grand Prix v kategórii huslistov do 17 rokov na XIV. Medzinárodnej súťaži huslistov Karola Lipinského a Henryka Wieniawskeho v Lubline, v Poľsku.

Jeho hudobnú zrelosť, jedinečný tón a zanietenú interpretáciu už ocenili na mnohých veľkých svetových scénach, kde vystupoval ako sólista s orchestrom, ako napríklad s Budapeštianskym festivalovým orchestrom pod taktovkou Ivana Fischera, s Moskovským akademickým orchestrom pod vedením Ayyuba Guliyeva, alebo so Symfonickým orchestrom maďarského rozhlasu pod vedením Adama Medveczkého.

Ako sólista s orchestrom je Teo častým hosťom koncertov a festivalov. V roku 2019 bol hosťom na festivale Musical Olympus, kde sa predstavil so Štátnym petrohradským orchestrom Capella (pod taktovkou Alexandra Černušenka) ako aj v záverečnom gala koncerte festivalu Interlaken Classics s Festivalovým orchestrom Zachara Brona.

Okrem množstva koncertov a recitálov naprieč Európou, Teo tiež hosťoval ako sólista na veľkých scénach akými sú napríklad Rudolfínum v Prahe, Filharmónia Brno, Berlínsky dóm, Čajkovského divadlo v Moskve, Capella v Petrohrade, Kursaal v Interlakene, Metropolitan v New Yorku, ako aj v hlavných koncertných sálach na Slovensku. Úzko tiež spolupracuje so Štátnym komorným orchestrom v Žiline a dirigentom Leošom Svárovským.