Umelci

Jana Kurucová

Jana Kurucova, Vianoce v Bratislave, vianocny koncert,

Jana Kurucová – mezzosoprán, študovala odbor Cirkevná hudba, dirigovanie a spev na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici. Neskôr absolvovala pedagogické minimum v opernom speve na konzervatóriu v Bratislave. Následne získala dvojročné štipendium na Univerzite hudobného a dramatického umenia v rakúskom Grazi. Tu študovala operný

spev u Agathy Kania a Gottfrieda Hornika. Jej prvé kroky na opernom javisku boli úlohy v Mozartových operách (Druhá dáma v Čarovnej flaute a Ramiro v Záhradníčke z lásky). V sezóne 2005-2006 bola členkou Bavorskej štátnej opery pod vedením generálneho dirigenta Zubina Mehtu, kde spievala Sandmännchen v Hänsel und Gretel, alebo Magd v Königs-kinder pod vedením Fabia Luisiho. V rokoch 2006-2009 pôsobila v divadle v Heidelbergu. Predstavila sa ako Cherubín vo Figarovej svadbe, Idamante v Idomeneovi, Sesto v La clemenza di Tito, Charlotta vo Wertherovi (Massenet), Rosina v Barbierovi zo Sevilly (Rossini) a mnohých iných. Pôsobila pri zimnom barokovom festivale v Schwetzingen, kde spievala Vivaldiho nohavicové postavy ako Megacle v L'olympiade, Licio v Tito Manlio a iné. Jej koncertné vystúpenia boli na Heidelberskom zámockom festivale, s Essenskou filharmóniou, Antverpách v Queen Elisabeth Hall, či Open Air na Gendarmentmarkt v Berlíne.

Od septembra 2009 je sólistkou Deutsche Oper Berlin, kde účinkuje v množstve postáv. Rosina, Cherubín, Fenena (Verdi-Nabucco), Mercedes (Bizet-Carmen), Flora (Verdi-Traviata), Zerlina pod taktovkou: Robberta Abbada, Mélisande (Pélleas et Mélisande) pod hudobným vedením Donalda Runniclea. Účinkovala ako Idamante v Mozartovom Idomeneo v Národnom divadle v Prahe. V septembri 2011 spievala v Teatro de la Maestranza v Seville vo Figarovej svadbe. V sezóne 2012-2013 spievala po prvýkrát v Deutsche Oper Berlin rolu Maffia Orsiniho v LUCREZII BORGIA (po boku Edity Grúberovej a Pavla Bršlíka), ako aj rolu 'Lišiaka' v Janáčkovej opere Příhody líšky Bystroušky, Meg Page v opere Falstaff, Suzuki v Madame Butterfly a Zerlinu v Don Giovanni ako hosť v Teatro Petruzzelli v Bari. V sezóne 2013-2014 sa úspešne predstavila v Opere v Pekingu vo ako Cherubino (Mozart-Figarova svadba) a v marci 2014 debutovala ako Donna Elvira (Mozart-Don Giovanni) v Deutsche Oper Berlin ako aj v Opere Oslo. V júni 2014 pri príležitosti Festivalu v Dortmunde oslávila s veľkým úspechom pod taktovkou Friedricha Haidera debut ako Romeo (Bellini- I Capuleti e i Montecchi). Na konci sezóny bol rovnako úspešný jej debut v drážďanskej Semperopere v role Rosiny (Rossini-Barbier zo Sevily) .

Okrem povinností v Deutsche Oper Berlin, spievala v sezóne 2014-2015 po prvýkrát rolu Elisabetty v opere Maria Stuarda v Ostrave a debutovala ako Carmen v Státní opere v Prahe. Okrem iného sa predstavila ako Donna Elvira v Don Giovannim v Prahe (Stavovské divadlo) a Bratislave. V nasledujúcich sezónach ju čaká debut v postave Dorabella v Cosi fan tutte v Deutsche Oper Berlin, rovnako ako aj rola Urbain v Les Huegenots (po boku veľkého tenoristu Juana Diega Flórez), ako aj Elisabetha v opere Maria Stuarda s uznávanou sopranistkou Dianou Damrau.