top of page

Bratislavský operný orchester


Bratislavský operný orchester začal svoju aktívnu umeleckú činnosť v roku 2002, ako teleso zamerané exkluzívne najskôr na štúdiové nahrávanie symfonickej hudby. Združuje špičkových hudobníkov z radov orchestrálnych hráčov bratislavských orchestrov a spolupracuje na domácich i medzinárodných hudobných projektoch s dirigentmi a inštrumentálnymi i vokálnymi sólistami z celého sveta. Za vyše 17 rokov svojej bohatej činnosti si SNSO vďaka svojej kvalite získal svetovú reputáciu v nahrávkach filmovej, klasickej, televíznej i populárnej hudby. S orchestrom spolupracovali vynikajúci hollywoodski skladatelia pre prestížne kinematografické spoločnosti ako Sony pictures, či Dreamworks Stevena Spielberga. Orchester nahral hudbu s nositeľom ceny Emmy, hudobným skladateľom Geoffom Zanellim, ako aj so slávnym Stewartom Copelandom, skladateľom a hráčom na bicie v skupine The Police, k jeho projektu “Ben Hur live”, uvádzanej v slávnej londýnskej O2 aréne. Mimoriadne úspešná bola aj kooperácia s oscarovým režisérom dokumentárnych filmov Richardom Trankom a hudobným skladateľom Lee Holdridgom, na filmovej biografii „Winston Churchill – Walking with Destiny”. Jedna z najúspešnejších európskych produkcií bola hudobná nahrávka k filmu “In a Better World” (v originále: “Hævnen”) skomponovaná švédskym autorom Johanom Söderqvistom. Táto snímka, vrátane hudby, získala Zlatý globus (Golden Globe) roka 2011 za najlepší zahraničný film a Oscara v kategórii najlepší zahraničný film na 83. ročníku udeľovania cien Academy Awards. K úspechom orchestra patrí aj nahrávka hudby k nemeckému filmu „Unsere Mütter, unsere Väter“, ocenená „International Emmy“, v New Yorku 24. novembra 2014. Veľmi úspešným bolo kompletné nové nahratie hudby k Oscarom ocenenému filmu Alfreda Hitchcocka "Spellbound" s hudbou Miklosa Rozsu, ako aj soundtrack k filmu “North by Northwest” od Bernarda Herrmanna. SNSO zrealizoval aj nahrávky hudby od najvýznamnejších súčasných skladateľov z oblasti filmu, od Jamesa Hornera, či slávneho muzikálového skladateľa Claude-Michel Schönberga, alebo kompletné suity zo všetkých filmov série Star Wars od Johna Williamsa. K najvýznamnejším projektom z ostatného obdobia patrilo nahrávanie hudby k filmu Rambo 5, z leta tohto roka. Zo slovenských produkcií sa orchester podieľal na nahrávkach hudby k filmom Lietajúci Cyprián, alebo Zázračný nos, ktoré vyšli aj ako samostatné CD albumy.

V oblasti klasickej hudby spolupracuje SNSO s najväčšími svetovými vydavateľstvami ako Naxos, Albany, EMI a Deutsche Grammophon. Má na konte viacero ocenených CD albumov významných súčasných skladateľov, spoluprácu s vynikajúcimi sólistami, ku ktorým patrí aj slávny tenor Rolando Villazón. K častým spolupracovníkom v tejto oblasti patria americký dirigent Kirk Trevor, klaviristka Yael Weiss, klarinetista Richard Stoltzman, klavirista Joshua Pierce a ďalší. Orchester doprevádzal aj sólistov „ľahšieho žánru“, napríklad americkú legendu Andyho Williamsa, taliansku pop hviezdu Al Bana Carrisiho, ale aj domácich spevákov Karla Gotta, či Paľa Haberu.

K najvýznamnejším „živým“ verejným koncertným podujatiam orchestra môžeme zaradiť účinkovanie na galavečere Krištáľového krídla v roku 2014 v opere SND, vianočný koncert Miroslava Dvorského a jeho hostí v sieni Slovenskej filharmónie Redute, koncerty z radov „Vianoce v Bratislave“ v rokoch 2015, 2016 a 2017 v SND, ktoré prenášala TA3, ako aj uvedenie Beethovenovej 9. symfónie v zlatej sále viedenského Musikvereinu v októbri 2019.

Umelci
bottom of page